Obeležen Dan sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu – sećanje, opomena i poštovanje

U Memorijalnom centru „Staro sajmište“ danas je održana Svečana akademija povodom Dana sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu. Skupu su prisustvovali brojni zvaničnici i predstavnici jevrejske zajednice, među kojima i članica Gradskog veća Violeta Filip, predsednik Jevrejske opštine Beograd Aron Fuks i ambasadorka Savezne Republike Nemačke u Srbiji, Anke Konrad.

U svom obraćanju, Violeta Filip je naglasila značaj kolektivnog pamćenja tragedije kroz koju su prošli Srbi, Jevreji, Romi i druge zajednice koje su bile izložene brutalnim represijama nacističkog režima tokom okupacije Beograda. Kako je istakla, istorija povezuje srpski i jevrejski narod ne samo kroz zajedničko kulturno nasleđe, već i kroz duboko ukorenjenu bol zbog masovnog stradanja. – Srpski narod dosledno neguje antifašističke vrednosti i beskompromisnu borbu protiv antisemitizma i svakog oblika ideološke isključivosti – poručila je Filip.

Podsetila je da je Skupština grada Beograda 2014. godine usvojila Odluku kojom je 10. maj ustanovljen kao Dan sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu. Ovaj datum se svake godine obeležava kod Spomenika žrtvama genocida na lokaciji Starog sajmišta, čime se oda priznanje svim žrtvama koje su stradale na brojnim mestima u Beogradu – pored Sajmišta i u Topovskim šupama, logoru Banjica, na Ledinama, u Bubanj potoku, kod manastira Rakovica i u Jabuci kraj Pančeva.

Filip je podsetila da je upravo na prostoru nekadašnjeg koncentracionog logora, na Starom sajmištu, danas smešten Memorijalni centar koji je prošle godine otvoren za javnost, nakon opsežne rekonstrukcije. Takođe, naglasila je važnost donošenja Odluke iz 2021. godine, kada je deo leve obale Save, od mosta Gazela do Brankovog mosta, simbolično nazvan „Obala jasenovačkih žrtava“, kao još jedan doprinos očuvanju istorijskog sećanja.

Govoreći o međudržavnim odnosima, Filip je istakla da su prijateljski odnosi Srbije i Izraela rezultat dubokog međusobnog razumevanja i zajedničkog poštovanja. Kao važan simbol tog odnosa, navela je posetu predsednika Izraela Ruvena Rivlina Beogradu 2018. godine, tokom koje je u Zemunu otkrivena tabla sa imenom Teodora Hercla – ulice posvećene utemeljivaču moderne izraelske države. Takođe je podsetila na posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića Jerusalimu 2020. godine, kada je učestvovao na obeležavanju 75 godina od oslobađanja logora Aušvic i odao poštu žrtvama Holokausta u Memorijalnom centru Jad Vašem.

Predsednik Jevrejske opštine Beograd, Aron Fuks, podvukao je da je cilj ovakvih okupljanja čuvanje sećanja na tragične događaje i na sudbine ljudi koji su stradali zbog svog identiteta. – Komemoracije ne smeju postati rutina, jer bi time izgubile svoj smisao. Moramo nastaviti da podsećamo na stradanje kako bi ono zauvek ostalo deo kolektivne svesti – rekao je Fuks.

Pored njega, prisutnima su se obratili i Jovan Elazar, predsednik organizacije „B’nei B’rit loža Srbija“, kao i direktorka Memorijalnog centra „Staro sajmište“, Krinka Vidaković Petrov, istakavši značaj edukacije i sećanja kao temelja za društvo koje neguje toleranciju i mir.