Novi Akvarijum i Prirodnjački muzej bez ugrožavanja zelenila u parku Ušće

Uprkos nedavnim navodima pojedinih udruženja građana koji su na društvenim mrežama izrazili zabrinutost da bi gradnja novih objekata u parku Ušće mogla dovesti do masovne seče drveća, iz Ministarstva finansija stiže odlučno demantovanje. Kako navode, cilj projekata nije narušavanje prirodnog ambijenta već njegovo unapređenje.

Više zelenila nego ikada

Prema informacijama Ministarstva, Akvarijum i nova zgrada Prirodnjačkog muzeja biće pažljivo uklopljeni u postojeći prirodni pejzaž. Umesto smanjenja broja stabala, planira se sadnja većeg broja novih, odraslih sadnica, dok će se postojeće drveće maksimalno očuvati.

Poseban akcenat stavljen je na očuvanje zdravih stabala, a trenutno JKP „Zelenilo – Beograd“ izrađuje stručne elaborate koji će precizno definisati vegetacijsko stanje svakog stabla – uključujući ona koja su vitalna, kao i ona koja su osušena ili bolesna. Stabla koja mogu biti spasena biće presađena unutar samog parka, dok će za ona u nepovratno lošem stanju biti predviđena zamena novim, kvalitetnim sadnicama.

Održivi razvoj na Ušću

Projekti, čiji je investitor Ministarstvo finansija, predviđaju izgradnju Akvarijuma i Prirodnjačkog muzeja na ukupnoj površini od 2,8 hektara u okviru parka koji se prostire na 88 hektara i sadrži više od 3.200 stabala. Akvarijum će zauzimati jedan hektar, dok će Muzej biti smešten na 1,8 hektara, uz samu reku.

Posebno je istaknuto da će oba objekta biti realizovana po najvišim standardima održive arhitekture. Arhitektonsko rešenje potpisuje akademik Branislav Mitrović, koji je predvideo da objekti budu delimično ukopani u zemlju, kako bi se vizuelno stopili sa okruženjem. Akvarijum će imati krovnu baštu i staklene tunele, dok će Muzej krasiti zelena fasada.

Prvi akvarijum na Balkanu

Očekuje se da će Akvarijum, kao prvi takav kompleks u regionu, postati nova atrakcija Beograda. Biće dizajniran po uzoru na velike svetske akvarijume i pružiće posetiocima jedinstveno iskustvo kroz podvodne staklene tunele i izložbene prostore.

Novi dom za muzej sa 130 godina tradicije

Prirodnjački muzej, koji više od jednog veka funkcioniše bez namenski građenog prostora, konačno će dobiti odgovarajuću zgradu za čuvanje, prezentaciju i naučnu obradu svojih zbirki. Novi objekat će omogućiti adekvatnu primenu savremenih tehnoloških rešenja u muzeologiji i konzervaciji.

Savremeni sistemi navodnjavanja i veći biodiverzitet

U okviru projekata predviđena je i izgradnja savremenih sistema za navodnjavanje, koji će omogućiti pravilno održavanje i razvoj i novoizgrađenih, i postojećih zelenih površina. Cilj je da Ušće postane još bogatije biljnim vrstama i da se očuva njegova uloga kao jednog od ključnih zelenih prostora Beograda.

Transparentnost i komunikacija s javnošću

Ministarstvo finansija ističe da će javnost biti redovno informisana o svim fazama razvoja projekata, u saradnji sa projektantskim timom i nadležnim službama. U saopštenju se podseća da je park Ušće već prošao kroz veliku rekonstrukciju 2018. godine, kada je sproveden jedan od najvećih zahvata u istoriji JKP „Zelenilo – Beograd“.