Breaking News



Popular News



„Infrastruktura železnice Srbije“ pokrenula je postupak javne nabavke za izradu sveobuhvatne analize i pripremu predloga za sanaciju Novog železničkog mosta preko Save, ključnog objekta železničke infrastrukture u glavnom gradu. Ovaj most, koji danas predstavlja primarnu železničku vezu preko reke Save u Beogradu, predmet je detaljnog ispitivanja kroz pet različitih celina (partija) obuhvaćenih tenderom.
Prvi deo nabavke obuhvata detaljan tehnički pregled čelične konstrukcije mosta koji se nalazi na pruzi 101 (Beograd Centar – Stara Pazova – Šid – državna granica – Tovarnik). U okviru ovog zadatka planirano je ispitivanje mosta pod probnim opterećenjem, kontrolni statički proračun, izrada projektne dokumentacije za sanaciju, kao i uvođenje sistema za kontinuirani monitoring konstrukcije. Prilazne konstrukcije nisu obuhvaćene ovim segmentom.
Projektni zadatak podeljen je u šest koraka: pregled kompletne konstrukcije, izrada kontrolnog statičkog proračuna, definisanje i projektovanje mera sanacije, ispitivanje mosta pod opterećenjem, implementacija monitoring sistema i utvrđivanje eventualnih ograničenja u eksploataciji.
Što se tiče vremenske dinamike, planirano je da se tokom juna i jula 2025. obavi uvid u dostupnu dokumentaciju mosta. Geodetska merenja i izrada pratećih izveštaja odvijaće se u periodičnim intervalima – na svakih mesec dana – počev od juna 2025. do maja 2026. Interna revizija dokumentacije pregleda konstrukcije mosta predviđena je za period od decembra 2025. do maja 2026, dok se završni izveštaj sa objedinjavanjem svih podataka, ispitivanja i ocenom bezbednosti mosta očekuje u junu 2026. godine.
Poseban fokus biće stavljen na kablove. Vizuelna inspekcija užadi planirana je za septembar i oktobar 2025, dok će se kompletna analiza stanja unutar kablova, korišćenjem metoda bez razaranja, obaviti u periodu između septembra i novembra iste godine. Sveobuhvatan pregled čelične konstrukcije, uključujući kotve kosih kablova i vidljive delove stubova mosta, obavljaće se tokom dužeg vremenskog okvira – od avgusta 2025. do maja 2026.
Most, inače, datira iz 1980. godine i sastoji se od čelične konstrukcije oslonjene na sedam stubova. Njegov centralni deo projektovan je kao sistem sa kosim kablovima. Glavna nosačka konstrukcija formirana je od dva sandučasta nosača u kontinualnom sistemu. Piloni visoki 53 metra kruto su povezani sa nosačima. Svaka od vešaljki sadrži po četiri kabla sastavljena od paralelnih žica prečnika 7 mm. Ti kablovi su ankerovani u čelične glave pomoću mešavine epoksidne smole i čeličnih opiljaka, dok je njihov spoljašnji omotač izrađen od užadi debljine 12 mm. Polietilenske zaštitne cevi, prečnika 160 ili 180 mm i zida debljine 7 mm, ispunjene su specijalnom injekcionom masom.
Pored glavne konstrukcije, tender obuhvata i dodatne analize. Planirano je ispitivanje prilaznih konstrukcija mosta, i to sa obe strane – kako sa beogradske, tako i sa novobeogradske strane. Takođe, traži se pregled još tri manje mostovske konstrukcije na deonici od Beograda do Zemuna, kao i izrada detaljnog elaborata o stanju železničkog tunela „Bežanijska kosa“.
Novi železnički most preuzeo je glavnu funkciju u železničkom saobraćaju Beograda 2018. godine, kada je ukinut putnički saobraćaj sa nekadašnje Glavne železničke stanice u Savskom amfiteatru, a ujedno zatvoren i Stari železnički most, preko koga su se poslednjih godina vozovi kretali izuzetno sporo – svega 9 km/h. Od tada, novi most nosi ključnu ulogu u povezivanju železničkog saobraćaja prestonice sa ostatkom zemlje i regiona.