Stari savski most uskoro odlazi u istoriju – novi most stiže iz Kine

Već narednog meseca, karakteristični zeleni luk Starog savskog mosta biće uklonjen sa postojećih stubova i u celini premešten na gradilišni plato koji se nalazi između dva mosta na novobeogradskoj strani reke. Ovaj složeni zahvat predstavlja početak procesa potpunog uklanjanja jednog od simbola beogradske saobraćajne infrastrukture, čime se otvara put za izgradnju savremenog mosta koji će zameniti dotrajalu konstrukciju.

Demontaža stubova uslediće odmah nakon uklanjanja luka. Konstrukcija će biti prevezena specijalnim baržama iz Mađarske, koje će se u Beogradu naći nakon Prvog maja. Na lokaciji privremenog gradilišta vršiće se čišćenje i rastavljanje svih delova mosta, koji će potom, najverovatnije, biti preseljeni u Veliko Selo.

Očekuje se da ceo posao uklanjanja mosta – uključujući luk i stubove – bude završen do septembra 2025. godine. U nastavku sledi faza izgradnje novog mosta, čiji će čelični elementi stizati brodovima iz Kine, sukcesivno, pri čemu će svako putovanje trajati oko tri meseca. Montaža nove konstrukcije obaviće se na gradilišnom platou, a zatim će kompletno sastavljeni luk, težak oko 7.000 tona, dug približno 200 metara i visok 54 metra, biti prebačen na nove stubove na reci – što će predstavljati jedan od najkompleksnijih tehničkih poduhvata ovog projekta.

Građevinska dozvola za uklanjanje Starog savskog mosta izdata je u septembru prošle godine, dok je već u oktobru dobijena i dozvola za izgradnju njegovog naslednika. Novi most biće dug 420 metara, a širina će varirati između 38 i 42 metra. Biće opremljen sa po dve trake za drumski saobraćaj u svakom smeru, tramvajskim šinama po sredini i obostranim stazama za pešake i bicikliste.

U januaru 2025. godine izdata je i dozvola za izgradnju pristupnih saobraćajnica, ukupne dužine 620 metara. Na desnoj (starogradskoj) obali, saobraćajnica će se prostirati 160 metara – od budućeg kružnog toka u Karađorđevoj ulici do samog mosta, dok će na novobeogradskoj strani dostići 460 metara, prateći Zemunsku ulicu sve do raskrsnice sa Ulicom Vladimira Popovića.

Ukupna vrednost projekta, koji obuhvata uklanjanje postojećeg mosta, izgradnju novog mosta sa pristupnim putevima i uređenje gradilišnog platoa, iznosi 94 miliona evra. Najveći deo sredstava – do 85% ukupne vrednosti – obezbeđen je kroz kredit od 80 miliona evra, koji je Vlada Republike Srbije potpisala sa francuskom bankom BNP Paribas.

Projektni zadatak poveren je konzorcijumu koji čine Fakultet tehničkih nauka iz Novog Sada, „Mostogradnja ing“, „Milenijum tim“ i „IO Design Enterprise“ iz Beograda. Realizaciju radova sprovodi kineska kompanija „Power China“, dok su za stručni nadzor zaduženi „Louis Berger Adria“ i „CPM Consulting“. Investitor je Republika Srbija, a finansiranje vodi Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Idejni projekat baziran je na rešenju koje je pobedilo na arhitektonskom konkursu iz 2017. godine, kada je i definitivno odlučeno da postojeći most neće biti proširen, već zamenjen potpuno novom konstrukcijom.

Izgradnja novog savskog mosta planirana je da bude završena do kraja 2026. godine, kako bi most bio spreman za puštanje u saobraćaj uoči velikog međunarodnog događaja – izložbe EXPO 2027.

Sudbina Starog savskog mosta još nije konačno određena, ali do kraja radova bi trebalo da bude poznato njegovo novo odredište.